Organizator:

Wina owocowe wracają w wielkim stylu

Podziel się

Wino z porzeczek, aronii, wiśni, jabłek – to coraz częstsza alternatywa dla wina wytwarzanego z winogron. Polskie wina owocowe wracają do łask.

W roku 2021 Polki i Polacy wydali na wina owocowe 640 mln zł. „Oznacza to, że wino owocowe stanowi już 10 procent rynku winiarskiego. Co więcej, ten segment rozwija się dynamiczniej niż ogólne zainteresowanie winem. Z roku na rok można zauważyć ponad 20-procentowy wzrost ich popularności” – czytamy na portalu wybieramwino.pl.

Złą sławę „napoje owocowe” zawdzięczają tzw. jabolom, które powstają w początkowej fazie fermentacji, do których dodawany jest mocny alkohol. Jednak prawdziwe wina owocowych nie mają z nimi wspólnego z tej słabej jakości trunkami.

Mistrzowskie wina owocowe produkowano m.in. w okresie Dwudziestolecia Międzywojennego. Obecnie w Polsce działają manufaktury, które z sukcesami wracają do tej tradycji.

Proces produkcji wina owocowego jest dość podobny do produkcji wina gronowego. Najpierw następuje maceracja owoców, a potem, w kadziach maceracyjnych, zmielone owoce rozpoczynają fermentację. Moszcz trafia następnie do stalowych kadzi. Jedynie przy kwaśnych owocach (np. jabłko), by zmniejszyć kwasowość, dodaje się syrop cukrowy.

Wina owocowe produkuje się w Polsce z jabłek, wiśni, agrestu, dzikiej róży, aronii, porzeczek białych, czerwonych i czarnych porzeczek, a także z jagody kamczackiej.

Produkcja współczesnych, dobrych jakościowo, win owocowych opiera się na świeżych owocach. Te cechy nadają im soczystość i właściwości zbliżone do winogron

Właściwości win owocowych to przyjemna barwa, głęboki aromat, świeży smak, dobrze zbalansowana kwasowość i subtelna słodycz. Odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów są też lekkie wina owocowe. Te, w jakości premium, w niczym nie ustępują winom gronowym, choć oczywiście się od nich różnią.