Organizator:

Otwarte drzwi dla polskiego winiarstwa

Podziel się

Dziesiątki wystawców, tysiące rozmów i historii o polskim winie. Pierwszego dnia wiosny uroczyście i z ogromną radością otwarliśmy trzydniowe targi WINO. Kontrakty na zakup wina z partnerami konkursu WINOPL odebrały cztery winnice, a tysiące goście raczyło się smakami win z całej Polski.

Nie ma lepszego dnia na otwarcie targów WINO niż pierwszy dzień wiosny. W czwartek, 21 marca w samo południe otwarły się drzwi do polskiego, winiarskiego świata.

Podczas uroczystego otwarcia, którego dokonał Tomasz Kobierski, prezes Zarządu Grupy MTP, wręczono pamiątkowe czeki – kontrakty na zakup wina. W tym roku ufundowały je (po raz pierwszy) Lidl Polska i Winnica Lidla, partner strategiczny targów, a także Port Lotniczy Poznań-Ławica oraz restauracje Port Sołacz i Garden City.

Wśród nagrodzonych znalazły się winnice Powiercie, Aris, Pałac Rajowo i Piwnice Antoniego.

Na scenie pojawił się także Iwo Świerblewski, sommelier Portu Sołacz, który opowiadał o etykietach win. Ten temat – od strony prawnej – podjął też mecenas Radosław Froń z paragrafwkieliszku.pl. Zasady serwis wina dla restauracji zaprezentowała Katarzyna Solańska z K8K.pl.

Dzień drugi stał pod znakiem komentowanych degustacji w ciemno oraz degustacji z winiarskich regionów z zachodniopomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Prawdziwi pasjonaci opowiadali o swojej pracy i jej owocach - niesamowitych polskich winach. Znalazło się też coś dla każdej i każdego, kto chciał się nauczyć jak serować wino w swoim domu. Po raz pierwszy publiczność targów WINO miała też okazję zetknąć się z warsztatami sensorycznymi.

Sobota była dniem debiutów. Pierwszy raz na scenie rozegrano bitwę sommelierów. Jacek Kulza i Marcin Piwko ze Stowarzyszenia Sommelierów Polskich prześcigali się na argumenty. Wino białe czy czerwone? Tego dylematu nie rozstrzygnięto. Może za rok.

W komentowanych degustacjach prezentowały się winnice w województwa łódzkiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego, debiutującego na targach WINO. 

To były przepiękne, radosne trzy dni. Warto więc czekać na kolejną edycję, zaplanowaną na 20-22 marca 2025.

Targi WINO 2024 w obiektywie