Organizator:

Powstaje Wielkopolski Szlak Winnic

Podziel się

W Wielkopolsce powstaje szlak winnic - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Szlak ma zachęcić turystów nie tylko do odkrywania winnic, ale również do spotkań z ich właścicielami, poznawania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.

Stworzeniem szlaku zajmuje się Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, które na ten cel otrzymało od Samorządu Województwa Wielkopolskiego wsparcie w wysokości 37 tys. zł.

Enoturystyka, czyli wycieczki do winnic i miejsc związanych z szeroko pojętą kulturą produkcji wina i uprawy winorośli zyskuje wciąż swoich sympatyków. Winiarstwo i wino to nie tylko produkt, czy też przyjemne uzupełnienie do konsumowanych potraw.

Historia wskazuje na bogatą tradycję winogrodnictwa i winiarstwa wielkopolskiego. Źródła potwierdzają, że już w XIII wieku książę Przemysł I i Bolesław Pobożny lokując miasto Poznań przekazali jego mieszkańcom kilkanaście wsi, w tym Winiary. Zastrzegli jednocześnie sobie wyłączne prawo do czerpania korzyści z istniejących tam winnic. W tym samym czasie mieszczanie uzyskali prawo do handlu winem, z czego korzystali budując winiarnie przy samym rynku. Tradycje przetrwały w naszym regionie do czasów I wojny światowej.

Aktualnie Wielkopolska wraca do korzeni i znajduje się w zaszczytnym gronie producentów i upraw winorośli – na koniec 2021 r. zarejestrowanych było już około 20 winnic.

W Polsce istnieje już kilka podobnych szlaków. To m.in. Lubuski Szlak Wina i Miodu, Małopolski Szlak Winny czy Opolski Szlak Winnic.

Źródło: Fb/UMWW