Organizator:

Szklana butelka oddaje pole kartonowi?

Podziel się

Bag-in-box, czyli kartonowe pudełko workiem i kranikiem, ma stać się następcą szklanej butelki – uważają eksperci cytowani przez portalspozywczy.pl.

W supermarketach w Skandynawii wina sprzedawane są w bag-in-boxach niemal w 60 proc. We Francji to prawie 50 proc.  Kartonowe pudełka zaopatrzone w worek z  kranikiem zyskuje na popularności także w Polsce. To istotne, bo tak zapakowane wino uniemożliwia dostanie się tlenu z zewnątrz, więc po otwarciu można przechowywać  je nawet 6-7 tygodni.

- Obserwujemy coraz więcej zapytań o opakowania wielolitrowe właśnie z kierunku HoReCa, gdzie dobra konserwacja wina po otwarciu ma kluczowe znaczenie dla restauratora - przyznaje Tomasz Głoskowski, dyrektor generalny i wiceprezes firmy Partner Center. - Dodatkowo opakowania wielolitrowe ułatwiają obsługę rezerwacji wieloosobowych czy konferencji, pozwalają tez zredukować ilość pustych opakowań szklanych, które trzeba wyrzucić.

BiB sprawdza się też podczas spotkań towarzyskich, koncertów, pikników, festynów, itp. Opakowanie te nie są tańsze od butelek, ale na pewno lżejsze. A to ułatwia ich transport. – W opakowaniach BIB korzystniejsza jest cena wina w przeliczeniu na litr – zauważa Jakub Nowak, prezes firmy JNT Group.

Zastosowanie opakowań BiB pozwala zredukować ślad węglowy aż o około ok. 40% względem typowych szklanych butelek. 

Do BiB coraz częściej trafiają wina z średnich i wyższych kategorii cenowych. W coraz większej, rocznej konsumpcji wina dominuje grupa konsumentów zainteresowana winami ze średniego segmentu. Niektórzy eksperci uważają więc, że wraz ze wzrostem sprzedaży wina w Polsce, to właśnie BiB będzie pierwszym poważnym następcą szklanej butelki.

Źródło: portalspozywczy.pl