Organizator:

Tajemnicze cyfry na dole butelki. Co oznaczają?

Podziel się

70 mm, 63 mm - kombinacji może być wiele, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę co oznacza ten parametr, który możemy znaleźć na dole większości butelek z winem.

Wybór butelki to bez wątpienia jedna z kluczowych decyzji podczas procesu tworzenia wina. O samym butelkowaniu, jak i całym procesie począwszy od posadzenia winnego krzewu będzie jeszcze okazja powiedzieć. Tymczasem dziś mamy dla Was małą ciekawostkę, którą możecie zabłysnąć wśród znajomych, którzy nie interesują się na co dzień winiarstwem. 

Najpierw jednak małe wprowadzenie. Zdecydowana większość wina nie jest wlewana do butelek za pomocą certyfikowanych rozlewarek. To bardzo droga aparatura, na którą mogą sobie pozwolić tylko najwięksi producenci. Z tego powodu większość winiarzy korzysta z butelek miarowych i to właśnie na nich znajdziecie owe cyfry. 

Przykładowo - sięgacie po butelkę wina, a na jej dole widzicie napis 63 mm. Podany parametr to odległość od czubka butelki do poziomu wina. W tym przypadku możemy sprawdzić, czy w butelce znajduje się odpowiednia ilość trunku. Co więcej, w przypadku starszych win, pozwala to sprawdzić, jakie wiele wina ubyło wraz z upływem czasu. 

Przy kolejnej wizycie w sklepie koniecznie przyjrzyjcie się butelkom na stojącym na półce. Odradzamy jednak zabieranie ze sobą linijki i sprawdzania, czy w środku znajduje się odpowiednia ilość wina.