Organizator:

WINOPL 2024. Liczba jurorów i ich nazwiska robią wrażenie

Podziel się

Za miesiąc, a dokładnie 12 i 13 lutego, po raz kolejny ocenimy najlepsze polskie wina. Oceną zajmą się jurorzy i jurorki, którzy i które tym razem będą pracować w aż dwudziestoosobowym składzie. Warto pamiętać, że zgłoszenie wina do konkursu jest bezpłatne i wciąż otwarte.

Liczba win zgłoszonych w ubiegłym roku do konkursu WINOPL przerosła najśmielsze oczekiwania. Przez dwa dni jury oceniło ponad 430 butelek. Dlatego zdecydowano o poszerzeniu składu jurorskiego. 12 i 13 lutego zasiądzie w nim 20 osób.

Jury WINOPL 2024 będzie przewodniczył Maciej Sokołowski. To czterokrotny finalista Mistrzostw Polski Sommelierów (wicemistrz 2017, 2018, zdobywca trzeciego miejsca w latach 2016 i 2019), Association de la Sommellerie Internationale (ASI) Diploma. To także edukator i popularyzator wiedzy o winie, który wprowadza w świat wina miłośników tego trunku.

Laureaci mistrzostw sommelierów

Podobnie jak przed rokiem, jurorem WINOPL będzie Adam Tomczak. To jeden z najbardziej utytułowanych polskich sommelierów, Mistrz Polski Sommelierów z roku 2021, CMS Certified Sommelier, posiadacz ASI Diploma i certyfikatu WSET 3. To też członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, szef komisji egzaminacyjnej stowarzyszenia koordynującej przyjęcia nowych członków i przeprowadzającej egzaminy sommelierskie.

W składzie jury konkursowego znalazł się też Arkadiusz Kurowski, wicemistrz Polski Sommelierów 2021, CMS Certified Sommelier, WSET 3, członek SSP, Sommelier of the year 2022 - Prix au Sommelier.

Wzorem ubiegłego roku, polskie wina ocenią też Marcin Krzystolik, II Wicemistrz Polski Sommelierów 2021, CMS Introductory Sommelier, posiadacz WSET 3 i członek SSP oraz Daria Majchrzak – sommelierka, CMS Certified Sommelier, posiadaczka certyfikatu WSET 3, uczestniczka Mistrzostwach Polski Sommelierów 2018 oraz Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów 2017.

Jurorzy z północy i z południa

W konkursie WINOPL województwo zachodniopomorskie reprezentował będzie Damian Orlik, czyli jeden z założycieli Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego, autor bloga „WspółWinny”, certyfikowany sommelier.

Do grona oceniających w konkursie WINOPL dołączył Jacek Rusiecki – sommelier, członek SSP, organizator degustacji komentowanych, wine-tastingów i kursów wina oraz były dolnośląski koordynator Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Z Trójmiasta przyjedzie Paweł Zduniak, sommelier z wieloletnim doświadczeniem w prestiżowych hotelach i restauracjach. Zdobywca nagrody Prix au Sommelier 2016, przyznawanej przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną. Zduniak to sommelier Stowarzyszenia Sommelierów Polskich; Head Sommelier JRE Polska; absolwent Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów oraz londyńskiej szkoły Wine and Spirit Education Trust.

Propagatorzy polskiego wina

W składzie jury znajdą się też Patrycja Racinowska-Kołłątaj, sommelierka, promotorka lokalnych produktów, w tym wina, a także Przemysław Karwowski - promotor polskiego wina, autor publikacji winiarskich, organizator konkursów winiarskich w Zielonej Górze.

Kolejna z jurorek, Kaja Piątkowska, winem i winiarstwem interesuje się od 2020 r. Posiada certyfikat WSET 2. Wspiera Stowarzyszenie Sommelierów Polskich jako członkini Komisji Organizacyjnej, w której pełni rolę koordynatorki grafiki. Promotorką wina jest także Marta Pasierbiewicz, sommelierka certyfikowana przez Cape Wine Academy, posiadająca certyfikat WSET 2.

W skład jury wejdzie także Błażej Dudziak – sommelier, winem zajmujący się od ponad ośmiu lat, pracujacy aktualnie w restauracji Opasły Tom (w roku 2022 znalazła się na światowej liście 50 Best Discovery). Dołączy do niego również Kajetan Zalewski – sommelier, CMS Certified Sommelier, ASI Diploma Sommelier, członek SSP.

Jurorzy ze świata gastronomii 

Kolejny w jurorów to Łukasz Głowacki. W świecie gastronomii działa od 2005 r., a obecnie pracuje w poznańskiej restauracji Muga (w 2023 r. restauracja otrzymała gwiazdkę Michelina) oraz sklepie specjalistycznym. Tworzy własną  selekcję win w oparciu portfolio kilkudziesięciu importerów i własny import. Jest wicemistrzem Polski i posiadaczem ASI Diploma.

Z kolei Jacek Kulza to sommelier i manager innej poznańskiej restauracji Conncordia, w której jest autorem karty win, a tym jednej z największych kart win polskich. To szkoleniowiec, prowadzący degustacje, znawca i miłośnik polskich win.

Następny z jurorów WINOPL 2024 to Jakub Małecki – na początku swojej gastronomicznej drogi barista, później barman, obecnie sommelier, posiadacz certyfikatu WSET 3, członek SSP.

Znani w winiarskim świecie debiutanci

Katarzyna Solańska zawodowo zajmuje się edukacją z zakresu wina, prowadzeniem degustacji oraz organizacją wydarzeń związanych z winem. Prowadzi szkolenia z serwisu dla restauracji. Jest jurorką międzynarodowych konkursów winiarskich, posiadaczką certyfikatów WSET in Wine – poziom 3, WSET in Spirits – poziom 1 i WSET in Sake. Od 2023 roku pełni funkcję prezeski Stowarzyszenia Kobiety i Wino.

Do grona jury WINOPL dołączyli Bartosz Wilczyński – ekspert marketingowy wine & food, szkoleniowiec w Podkarpackiej Akademii Wina w zakresie brandingu, zarządzania marketigiem winiarskim i enoturystyką, dziennikarz winiarski i  współtwórca Radia Kulinego Wine Podcast oraz przedstawiciel mediów Wiesław Polakiewicz – wydawca, dziennikarz, redaktor naczelny magazynu winiarskiego, kulinarnego i podróżniczego „Trybuszon” oraz wydawca kilku książek winiarskich.

Najlepsze wina dla każdego

Udział w konkursie WINOPL jest bezpłatny. Producenci najlepszych win konkursowych mają też szansę otrzymać kontrakt na zakup wina. Kto je otrzyma dowiemy się podczas uroczystego otwarcia targów WINO.

Wszyscy zdobywcy medali mogą wykorzystywać je do promocji swoich win. Wiele spośród nich można będzie spróbować właśnie podczas wiosennych, trzydniowych targów WINO, które rozpoczną się 21 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Informacje o konkursie Zgłoś swoje wina Bilety na targi