Organizator:

Białe, czerwone, a może... żółte?

Podziel się

Z pewnością każdy słyszał o odmianie czerwonej, białej, czy różowej. Dziś chcemy przedstawić Wam bardzo nietypowe i rzadko spotykane wino.

W Polsce niespotykane, w Europie produkowane w zaledwie jednej gminie. Wino żółte, bo o nim mowa, jest niezwykle interesującym trunkiem. Pochodzi z Jury francuskiej, z gminy Château-Chalon. Jest to klasyczne wino białe. Na czym zatem polega jego wyjątkowość? Po wytworzeniu wino wlewa się do nasiarkowanych beczek, które są żywe i podatne na bakterie. Napój jest trzymany w beczce przez bagatela sześć i pół roku! W tym czasie działają tema różne drobnoustroje. Niektóre z beczek mają nawet przezroczyste tło, które pozwala podpatrzeć, co dzieje się w środku. 

Po upływie ponad sześciu lat wino jest rozlewane do beczek o pojemności 620 ml - dokładnie tyle zostaje z litra wina. Żółte wino charakteryzuje się bardzo mocny zapachem, podobnym do zmywacza do paznokci. Za taką woń odpowiedzialny jest octan etylu. Ci, którzy mieli jednak okazję spróbować tej odmiany przekonują, że w smaku wypadają zdecydowanie lepiej. 

Żółte wina przez swoją ekskluzywność oraz długi czas produkcji nie należą do najtańszych. Ich zakup to wydatek rzędu 100 funtów za butelkę.