Organizator:

Krótka historia dziewięciu winiarskich województw

Podziel się

Historia uprawy winorośli i produkcji w Polsce liczy ponad tysiąc lat. Na tegorocznych targach wino swój udział zapowiedziało kilkadziesiąt producentów win i cydrów z dziewięciu województw, w których ta historia jest arcyciekawa.

Pierwszym regionem winiarskim w Polsce była Małopolska. Winorośl uprawiano tam już w X wieku. Świadczą o tym znaleziska na zboczach wzgórza wawelskiego w Krakowie.

Lubuskie, drugie po Małopolsce województwo, w którym zaczęto w Polsce uprawiać winorośle, uważane jest obecnie za „mekkę polskiego winiarstwa”. To właśnie w Zielonej Górze odbywa się słynne Winobranie.

Duże tradycje w uprawie winorośli i produkcji wina posiadają też Wielkopolska i sam Poznań. W stolicy województwa i jej okolicach wino wytwarzano już w średniowieczu. O uprawie na tych terenach winnych krzewów świadczą między innymi nazwy takie jak Winogrady czy Winiary.

Na Dolnym Śląsku wino znane jest od niemal tysiąca lat. Co interesujące, tamtejsi producenci chwalą region, choćby dlatego, że jest ciepły i najmniej narażony na wahania temperatur. Nie ma takich mrozów jak na wschodzie Polski.

Zachodniopomorskie posiada nie tylko największą, ale także najdalej na północ wysuniętą winnicę w Polsce. Tradycja uprawiania winorośli w XIII wieku zapoczątkował zakon cysterek. Upraw zaniechano po drugiej wojnie światowej. Na szczęście dla miłośników wina, tradycja odżyła.

Na Podkarpaciu winorośl sadzono od XI wieku, głównie przy książęcych grodach – Przemyślu i Sanoku. Kultura winiarska tego rejonu była związana z tradycjami Krymu i Bizancjum.

Także w średniowieczu winnice zakładano w obecnym województwie lubelskim. Sprzyjały temu bliskość rzeki (Wisły), która sprawiała, że klimat był łagodny, a na stromych północnych wybrzeżach winogrona dojrzewały szybciej. Mieszczanie mogli produkować i sprzedawać własne wino. Wskazują na to Dokumenty lokacyjne z Bychawy czy Tomaszowa Lubelskiego.

Stosunkowo niewiele informacji mamy na temat upraw winorośli produkcji wina w obecnym województwie łódzkim, ale, jak wiemy, uprawa winorośli mocno rozwija się w tym regionie.

Więcej historycznych ciekawostek można znaleźć o Mazowszu. Historia winiarska tego regionu sięga XIII w. W muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce można znaleźć zdjęcia oraz mapy winnic istniejących na skarpach rzeki Pilicy, ciągnących się od Nowego Miasta do Warki.

Wystawcy targów WINO pielęgnują i rozwijają tę wspaniałą historię. Dlatego 16–18 marca zaprezentują swoje wina i cydry. Przez trzy dni na publiczność na stoiskach czekać będą ich degustacje. Nie zabraknie też oferty akcesoriów winiarskich oraz prelekcji i warsztatów.

Bilety Dołącz do wystawców