Organizator:

Nie tylko 750 ml - w jakich butelkach sprzedawane jest wino?

Podziel się

Wino możemy zakupić w butelkach o różnej pojemności. Często wybór jest absolutnie nieprzypadkowy i podyktowany typem zabutelkowanego wina.

Najmniejsza butelka wina, jaką możemy spotkać to ta o pojemności 187,5 ml, czyli tzw. butelka lotnicza. Nazwa nie wzięła się znikąd, ponieważ to właśnie podróżując możemy spotkać ją najczęściej. Lotniska, pociągi hotele - obecnie ze względu na panującą pandemię są to rzadziej odwiedzane miejsca, jednak to właśnie tam najczęściej można zakupić wino w butelce o takiej właśnie pojemności. 

Idźmy dalej. 375 ml to wielkość zarezerwowana dla droższych, słodkich win. Z kolei wina żółte, o których pisaliśmy jakiś czas temu trafiają do butelek o pojemności 620 ml. To nie przypadkowa wartość. Właśnie tyle pozostaje z litra wina po długich sześciu latach leżakowania. Szczególnym przypadkiem są również butelki półlitrowe, w których znajdziemy znane i cenione węgierskie wino Tokaj Aszú. 

Jednak zdecydowanie najpopularniejsze butelki to te o pojemności 750 ml. Rozglądając się po sklepowej półce praktycznie mamy bardzo małe szanse, że zobaczymy wino umieszczone w szkle o innej wielkości. 

Na tym nie koniec butelkowej skali. Najlepsze jakościowo wina znajdziemy w butelkach półtoralitrowych (tzw. Magnum), natomiast na drugim biegunie pod względem jakości trunku znajdują się wina wlane do buteleki litrowe. Trafiają tam najczęściej tanie, słabsze, stołowe wina. Zdecydowanie najrzadziej spotykane są największe butelki. Każdy rozmiar posiada określoną nazwę. Oto one: 

  • 3-litrowe - Jeroboam
  • 4,5-litrowe - Roboam
  • 6-litrowe - Matuzalem
  • 9-litrowe - Salmanasar
  • 12-litrowe - Baltazar
  • 15-litrowe  - Nabuchodonozor