Organizator:

Polskie winiarstwo coraz silniejsze

Podziel się

Coraz większa liczba winnic i rosnąca produkcja. Polskie winiarstwo z roku na rok staje się coraz większe i silniejsze.

Choć do winiarskich potentatów takich jak Włochy, Francja i Hiszpania wciąż wiele brakuje, to rozwój polskiego wino może cieszyć. Jeszcze w 2009 roku w Polsce funkcjonowało 21 winnic o łącznej powierzchni 36 ha. Pozwoliło to na wyprodukowanie 412 hl trunku. Dziś sytuacja wygląda z goła inaczej. W 2019 roku na terenie naszego kraju zlokalizowanych były 294 winnice o łącznej powierzchni 469 ha. Z kolei rok wcześniej wyprodukowano 12 750 hl wina. Panujący trend może zatem robić wrażenie. 

 

Jeżeli przyjrzymy się poszczególnym typom wina - tutaj nieznaczna przewaga jest po stronie wina białego, którego produkcja w 2018 roku wyniosła około miliona butelek. Produkcja odmiany czerwonej zamknęła się w tym samym w roku w liczbie około 700 tysięcy. 

 

- Polskich winnic jest coraz więcej, a wina w nich wytwarzane zaczynają śmielej pojawiać się w sklepach specjalistycznych oraz restauracjach. Poziom win natomiast rośnie rok co roku wprost proporcjonalnie do doświadczenia winiarzy. Efektem jest większa atrakcyjność tego produktu. Wielu konsumentów zaczyna poszukiwać polskich win, dlatego każdy świadomy sommelier i każdy właściciel sklepu specjalistycznego powinien rodzime wina wziąć pod uwagę przy układaniu oferty - uważa Maciej Sokołowski, znany polski sommelier. Nie wypada nam się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.