Organizator:

Poznań stolicą polskiego wina!

Podziel się

WINO – Targi Polskich Win i Winnic zadebiutują w przyszłym roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Najlepsi producenci win, cydrów, a także dostawcy technologii i sprzętów winiarskich zaprezentują swoje produkty i rozwiązania. Całość dopełnią komentowane degustacje oraz Wielki Konkurs Polskich Win, który wyłoni najlepsze trunki produkowane nad Wisłą.

Targi WINO to zupełnie nowe wydarzenie w kalendarzu imprez organizowanych przez Grupę MTP. W niezwykłą podróż po polskich wina zabiorą nas producenci win i cydrów z różnych zakątków Polski. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich będą także obecni dostawcy sprzętów i technologii winiarskich. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy, popularnej w ostatnie czasie, enoturystyki.  Wydarzenie odbędzie się od 11 do 13 lutego 2021 roku.

- Poznań i Międzynarodowe Targi Poznańskie są idealnym miejscem aby winiarze mogli w kompleksowy sposób zaprezentować swoją ofertę. Ponieważ spotykamy się zimą, nie będzie przesadą jeśli nazwiemy Poznań zimową stolicą polskiego wina – podkreśla Mirosław Krasnowski, dyrektor Targów WINO. 

Bogaty program wydarzeń

Program targów wypełnią liczną i ciekawe atrakcje. Jedną z nich będzie Wielki Konkurs Polskich Win, w którym do rywalizacji przystąpią czołowi winiarze z różnych stron Polski. Ich produkty zostaną poddane wnikliwej ocenie jury, złożonego z najlepszych polskich sommelierów i znawców trunku. Wyróżnione wina będą dostępne podczas komentowanych degustacji, które odbędą się w restauracjach Garden City. Degustacje to kolejny punkt programu, pozwalający lepiej poznać wina produkowane nad Wisłą. Podróż po polskich winnicach uzupełnią liczne prezentacje i seminaria branżowe. W trakcie spotkań winiarze podzielą się swoją bogatą wiedzą i zdobytym doświadczeniem, a producenci sprzętów i akcesoriów będą mogli przedstawić produkty niezbędne do pracy z winem i winoroślą.

Dlaczego polskie wino?

Polskie wino cieszy się coraz większą popularnością. To także dynamicznie rozwijająca się gałąź polskiego rolnictwa, które od ponad 10 lat może pochwalić się systematycznymi wzrostami:  - Od 2008 roku polskie winiarstwo rozwija się bardzo dynamicznie. Z niecałych 30 hektarów upraw w tamtym okresie, mamy obecnie ponad 500 hektarów winnic. Produkcja wina osiągnęła w 2019 roku blisko 2 000 000 butelek. Ta liczba jest już zauważalna przez konsumentów, handel i restauracje – mówi Mirosław Krasnowski. - Polskie wina zaczynają zdobywać medale na konkursach winiarskich w całej Europie i zaczynają być zauważalne na świecie. To cieszy, dlatego z dużym optymizmem patrzę na lutowe Targi Polskich Win i Winnic  - dodaje Dyrektor Projektu.

Zdanie to podziela Maciej Sokołowski, jeden z najbardziej znanych polskich sommelierów, który twierdzi, że poziom trunków powstających w rodzimych winnicach z roku na rok się podnosi: - Polskich winnic jest coraz więcej, a wina w nich wytwarzane zaczynają śmielej pojawiać się w sklepach specjalistycznych oraz restauracjach. Poziom win natomiast rośnie z roku na rok wprost proporcjonalnie do doświadczenia winiarzy. Efektem jest większa atrakcyjność tego produktu. Wielu konsumentów zaczyna poszukiwać polskich win, dlatego każdy świadomy sommelier i każdy właściciel sklepu specjalistycznego powinien rodzime wina wziąć pod uwagę przy układaniu oferty - uważa Maciej Sokołowski.

Wszystkie informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej www.targiwino.pl. Zachęcamy także do śledzenia naszych profili na Facebooku: https://facebook.com/TargiWino, oraz na Instagramie: www.instagram.com/targiwino.