Organizator:

Seans filmowy z winem w tle

Podziel się

Wino odgrywa ważną rolę w wielu filmowych produkcjach. Udało nam się znaleźć kilka najciekawszych – naszym zdaniem – filmowych propozycji z winem i winnicami w tle. Oto krótka lista, która, co ciekawe, zawiera też jeden polski tytuł.

Wino pojawia się jako filmowy rekwizyt nad wyraz często, a winnice jako to bardzo atrakcyjne (także wizualnie) lokacje. Bohaterowie pijają wino przy stole, w gronie przyjaciół, w parach, w domach, ogrodach, w plenerach lub, jak bohater pierwszego z proponowanych filmów, stają się właścicielami winnic.

Rzucić wszystko i zająć się winem

„Dobry rok” wyszedł spod ręki Ridleya Scotta, czyli reżysera m.in. „Obcego – ósmego pasażera Nostromo”, „Łowcy androidów”, „Domu Gucci”, „Gladiatora”. W tym ostatnim główną rolę zagrał Russell Crowe (otrzymał za nią Oscara). W „Dobrym roku” wciela się w rolę biznesmena-finansisty, który dziedziczy winnicę w Prowansji. Zjawia się w posiadłości i planuje ją jak najszybciej i najkorzystniej sprzedać. Ale życie zaskakuje, a piękne miejsce kusi.

„Zdjęcia urokliwej posesji spowite romantyczną mgiełką, bujna roślinność pnąca się po ścianach, stolik w artystycznie zachwaszczonym ogrodzie, a na nim kieliszek, z którego niedawno jeszcze ktoś sączył markowy trunek” – pisała na łamach filmweb.pl Dominika Wernikowska, dodając: że Ridley Scott „próbuje zaczarować nas kameralną, pełną romantyzmu i humoru opowiastką zrealizowaną na podstawie powieści Petera Mayle'a. Nie ma wątpliwości, że w pełni mu się tu udaje”.

„Dobry rok” dostępny aktualnie na platformach Disney+, Apple TV i Chili.

Słodycz „Spaceru w chmurach”

Paul Sutton, były żołnierz, weteran II wojny światowej, chce wrócić do normalnego życia. Na życzenie żony zostaje komiwojażerem. W pociągu poznaje Victorię, która spodziewa się nieślubnego dziecka i musi powiedzieć o tym swojej konserwatywnej rodzinie. Paul postanawia jej pomóc. Od teraz będzie udawał męża Victorii, a potem od niej odejdzie. Jednak to właśnie w jej rodzinie znajduje ciepło i miłość - uczucia, których bezskutecznie szukał u swoich najbliższych.

„Spacer w chmurach” to film może i nieco słodki, ale i tak warto spędzić z nim kilkadziesiąt minut, zwłaszcza jeśli jest się fanem/fanką Keanu Reevesa.

Ostatnia kawalerska wyprawa

„Bezdroża” Alexandra Payna dość nieoczekiwanie zrobiły furorę w 2004 r., zdobywając 62 nagród, na czele z Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany, kilkoma Złotymi Globami i BAFTA.

Ten film to zwykła-niezwykła opowieść o przyjaciołach – tak różnych, jak to tylko możliwe – którzy wyruszają w podróż po kalifornijskich winnicach. Dla jednego z nich to ostatnia szansa na szaleństwa przed ożenkiem. Dla drugiego... to już warto sprawdzić samemu. Gwarantowane są za to: niesamowicie inteligentny scenariusz z błyskotliwymi dialogami i rewelacyjne aktorstwo.

Film można obejrzeć na platformach Disney+, Apple TV i Chili.

Winny realizm magiczny

Na sam koniec zostawiamy film z polski. „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego zabiera nas w do popegeerowskiej rzeczywistości, która – jak na łamach filmwe.pl pisał Michał Burszta – „zmienia się w miejsce magiczne – jednocześnie bliskie ziemi (bieda, pijaństwo), ale i odrealnione, jakby poza czasem.”

To film, który skupia uwagę na klimacie i niewielkich wydarzeniach. W końcu to z nich najczęściej składa się życie. A jeśli ktoś czytał Marqueza, z łatwością odnajdzie w tym filmie realizm magiczny w swojskim wydaniu.

Film jest dostępny na Canal + online.

 

Skosztuj polskiego wina Bilety na targi Wino