Organizator:

Tych liczb nie dało się przewidzieć. Rekordowy konkurs polskich win

Podziel się

Do ostatniej chwili ważyły się losy win zakwalifikowanych do konkursu WINOPL. Po weryfikacji oceniane będzie aż 430 win ze 105 polskich winnic. Konkurs rozpocznie się w środę, 15 lutego, a obrady jury potrwają dwa dni. Wyniki poznamy w piątek, podczas transmisji online.

Tegoroczna odsłona konkursu WINOPL to kilkadziesiąt kategorii win nadesłanych przez winnice z całego kraju. Trunki o różnej kwasowości, wina wytrawne, półsłodkie, słodkie, białe, czerwone, różowe, naturalne, musujące… A to wszystko w liczbach, które robią wrażenie i sprawiają, że obrady jury konkursowego pod przewodnictwem Macieja Sokołowskiego zapowiadają się nad wyraz pracowicie i interesująco.

Trzecia edycja WINOPL jeszcze przed startem jest rekordowa. W pierwszej oceniano „tylko” 305 win z 80 winnic. W 2022 r. roku było to 317 trunków z 82 winnic. Wówczas przyznano siedem złotych, 36 srebrnych i 62 brązowe medale, a tytuł Championa otrzymało sześć win z poszczególnych kategorii.

W 2023 r. producenci win nadesłali na konkurs aż 430 win – reprezentacyjnych produktów 105 winnic. Oznacza to, że nadesłała je aż ¼ wszystkich zarejestrowanych w kraju winnic!

Teraz przed znawcami i znawczyniami trunków dwa dni wytężonej pracy. Osiemnastoosobowe jury przyzna brązowe, srebrne i złote. Które wina je otrzymają? Którym przyznane zostaną tytuły Championa? Która winnica podpisze kontrakt na zakup wina? Tego dowiemy się w piątek, 17 lutego. Ogłoszenie wyników będzie można śledzić na facebookowym profilu targów WINO.

Sporą część win, które stają do konkursu będzie można skosztować (i kupić) podczas Targów Polskich Win i Winnic WINO, które odbędą się 16-18 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Informacje i bilety do nabycia na tutaj.

Zostań wystawcą targów wino Kup bilet na targi