Organizator:

Winiarskie prezenty - nasz świąteczny przewodnik

Podziel się

Przedświąteczna gorączka wystartowała na dobre, a to oznacza intensywne poszukiwanie prezentów, które wręczymy najbliższym. W poniższym przewodniku zebraliśmy najlepsze propozycje winiarskich upominków, z których ucieszy się każdy miłośnik wina (i nie tylko!)

Wino to pierwsza i najbardziej oczywista rzecz, jaka przychodzi do głowy, gdy zastanawiamy się nad prezentem dla kogoś, kto uwielbia ten trunek. Pójście tą ścieżką otwiera jednak szereg pytań i dylematów. Białe, czy czerwone? Spokojne, czy musujące? Słodkie, czy wytrawne? Przed wybraniem się na zakupy warto zbadać, jaki gust ma obdarowana osoba lub, jeśli mamy taką możliwość, poradzić się sprzedawcy w specjalistycznym sklepie. Wyjściem z sytuacji może być wręczenie czegoś z winiarskiej klasyki. Czy to będzie francuskie Bordeaux czy włoski Supertoskan lub słodki Tokaj na pewno obdarowany doceni taki prezent.

My oczywiście polecamy wam wybór spośród polskich win. Poniżej przygotowaliśmy listę winnic, w których znajdziecie nie tylko pojedyncze trunki, ale również całe zestawy win. Na liście znajdziecie uznanych producentów, dlatego po ich produkty możecie sięgać bez obaw.

  • Winnice Kojder – Pomorze Zachodnie – Rodzinna winnica prowadzona przez rodzeństwo Anię Ciubak Kojder i Artura Kojdera. Winnica ma 18 ha i należy do jednych z największych w Polsce. Winnica certyfikowana Bio przez Ecowin. 

SPRAWDŹ OFERTĘ

  • Winnica Zelazny – Lubuskie – Rodzinna winnica prowadzona przez małżeństwo Kasię i Piotra Żelaznych. Winnica 3ha  jest Zlokalizowana w jednym z najlepszych miejsc do uprawy winorośli w Polsce. Pomiędzy Lazem i Zaborem koło Zielonej Góry. 

SPRAWDŹ OFERTĘ

  • Winnica Sielesian – Dolnyśląsk -  Rodzinna winnica prowadzona przez siostry Marię i Sonię Mazurek. Winnica ma 11 ha i należy do jednych z największych w Polsce. Jest zlokalizowana w miejscowości Bagieniec w okolicach Świdnicy.

SPRAWDŹ OFERTĘ

  • Winnica Amelie – pogranicze Małopolski i Podkarpacia – Rodzinna winnica prowadzona przez Grzegorza Pachoła. Winnica ma 6 ha. Zlokalizowana w miejscowości Radomyśl Wielka w okolicach Tarnowa. To jedno z najcieplejszych miejsc w Polsce.

SPRAWDŹ OFERTĘ

  • Winnica Skarpa Dobrska – Rodzinna winnica prowadzona przez małżeństwo Sylwię Herbsztajn-Będkowską i Leopolda Będkowskiego. Jest zlokalizowana nad środkowym biegiem Wisły na skarpie przy rezerwacie Skarpa Dobrska.

SPRAWDŹ OFERTĘ

Jeśli z kolei szukacie specjalistycznych sklepów, to waszej uwadze polecamy poznański SPOT, mieszczący się przy ulicy Dolna Wilda 87 (LINK) oraz Tasting Room, przy ul. Wąskiej 1 w Poznaniu (LINK)

 

Wino to tylko jedna z upominkowych opcji. Wszystkim tym, którzy obawiają się nietrafienia w winiarski gust osoby obdarowanej polecamy sięgnięcie po książkę. Spośród licznych tytułów postanowiliśmy wybrać cztery szczególnie interesujące pozycje. Dwie pierwsze są dziełem tego samego autora. To „Świat na winnych szlakach” (LINK) i „Europa na winnych szlakach” (LINK) Tomasza Prange-Barczyńskiego. Obie są subiektywnymi przewodnikami po winnicach, odwiedzonych przez autora. Znajdziemy tam rekomendacje skosztowanych tam win oraz potraw.

Inna warta polecenia pozycja to “Przewodnik po polskim winie” (LINK). W tym przypadku ponownie spotykamy pióro Tomasza Prange-Barczyńskiego, który jest autorem książki wspólnie z dwoma innymi czołowymi ekspertami - Maciejem Nowickim i Wojciechem Bońskowskim. Przewodnik jest fachowym komentarzem wymienionej trójki, która poddaje pod ocenę aktualnie dostępne roczniki. Ponadto autorzy pokusili się o omówienie poszczególnych regionów winiarskich, obecnie panujących trendów, a także odmian winorośli. Fani enoturystyki również znajdą coś dla siebie. 

Dla tych, którzy chcieliby zgłębić historię i ekonomię wina polecamy "Przewodnik po świecie wina" prof. Marka Rekowskiego - (LINK). Z tej książki dowiemy się, w jakich regionach świata powstają najlepsze wina, a także jakie mają właściwości. Przewodnik jest skierowany do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina. 

 

Szkło ma to do siebie, że lubi się tłuc. Dlatego nowe sztuki są zawsze mile widziane przez miłośników wina. Kieliszek bądź karafka połączona z dobranymi dodatkami może okazać sie znakomitym pomysłem na prezent. Z naszej strony polecamy wyroby prosto z Krosna. Tamtejsze produkty charakteryzują się świetnym stosunkiem ceny do jakości, a oferta tamtejszych producentów jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

SPRAWDŹ OFERTĘ 

***

Obserwuj nas w mediach społecznościowych 

Facebook.com | Instagram.com