Organizator:

Winnica u podnóża zabytkowego pałacu

Podziel się

Winnica Novi została założona w 2018 r. Znajduje się bezpośrednim sąsiedztwie dziewiętnastowiecznego Pałacu Cianowice, w odległości ok. 3 km od Ojcowskiego Parku Narodowego, a 20 km od centrum Krakowa. Tereny te kilka lat wcześniej przeszły w posiadanie rodziny Adamowiczów i od tego czasu są sukcesywnie rewitalizowane.

Odrestaurowany pałac wraz z parkiem stały się znakiem rozpoznawczym winnicy i winiarni mieszczących się na terenie dawnego gospodarstwa i w odnowionych zabudowaniach folwarku.

Teren, na którym rosną winorośle leży na wysokości 410 m n.p.m. Gleba (zwana czasami „jurajską”, jako że Cianowice to południowy kraniec Jury Krakowsko-Częstochowskiej) ma w sobie spore ilości wapnia, co ułatwia utrzymanie właściwych parametrów dla ich uprawy. Mówi się też, że z takiej gleby pochodzą wina o intensywniejszych aromatach.

Powierzchnia winnicy liczy nieco ponad trzy hektary. Ok. 70% areału obsadzone jest odmianami białymi, reszta – czerwonymi. Są to odmiany hybrydowe, dużo bardziej odporne na nieco ostrzejsze warunki klimatyczne, jakie mogą występować w tej części Europy, również z uwagi na dość wysokie jak na uprawę winorośli usytuowanie winnicy nad poziomem morza. W Winnicy Novi wytwarzane są głównie wina białe.

Ich wytrawny Solaris dzięki wstępnej maceracji jest winem pełnym, z długim mineralnym finiszem, o łagodnej kwasowości, lekkiej grejpfrutowej goryczce oraz aromacie jabłek i brzoskwiń. Z kolei amatorzy lżejszych win z pewnością docenią półwytrawnego Muscarisa i obecny w nim charakterystyczny orientalny aromat muszkatu i białych kwiatów oraz nuty smakowe ananasa i liczi.

Novi oferują też dwa kupaże. Półsłodkie Cuvée Blanc powstało na bazie szczepu Seyval Blanc, który daje wino wysoko kwasowe, z dodatkiem Johannitera – wyraźnie słodszego dzięki bardzo późnemu zbiorowi. Takie połączenie pozwoliło otrzymać wino idealnie zbalansowane pod względem słodyczy i kwasowości. Inna propozycja to wytrawne Cuvée Verte powstałe również na bazie Seyvala, co dało mu świeże limonkowo-kwiatowe aromaty, tu jednak uzupełnił go Solaris, a takie połączenie uwydatniło nuty zielonego jabłka i mango.

Ponadto, Winnica Novi zaprezentuje dwa petnaty. Pét-nat (fr. pétillant-naturel) to rodzaj wina naturalnie musującego, zabutelkowanego przed zakończeniem fermentacji pierwotnej, czego efektem jest mętny osad na dnie butelki. Idealne na ciepły letni dzień, na hamak lub leżak, na taras lub do ogrodu – mocno schłodzony Miraż lub Pejzaż tak samo dobrze orzeźwią was swoim niepowtarzalnym smakiem i bąbelkami. Dla amatorów bąbelków różowych winnica proponuje Miraż, który powstał głównie na bazie odmiany Léon Millot i dominują w nim nuty czerwonych owoców typu truskawka, porzeczka, granat czy żurawina, natomiast miłośnicy białych win musujących z pewnością docenią Pejzaż, powstały w 100% z Johannitera i jego wyraźną agrestowo-grejpfrutową kwaskowość.

Dołącz do wystawców Skosztuj win na targach