Organizator:

WINOPL – czas na ostateczne rozstrzygnięcia

Podziel się

W dniach od 8 do 9 kwietnia poznamy laureatów I edycji WINOPL – Konkursu Win Polskich. Ogłoszenie wyników będzie transmitowane na żywo w Internecie.

WINOPL to nowy projekt, do udziału w którym zostali zaproszeni wyłącznie polscy producenci wina. Ich wyroby zostaną poddane wnikliwej ocenie przez profesjonalne jury złożone z doświadczonych sommelierów, posiadających bogate doświadczenie w ocenie trunków. Głównym celem konkursu organizowanego przez Grupę MTP jest wsparcie i promocja rodzimego winiarstwa.

Ogromne zainteresowanie

Pierwsza edycja WINOPL spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony winiarzy. Najdobitniej świadczą o tym liczby podsumowujące pierwszy etap konkursu, zakończony 29 marca. Na podstawie nadesłanych zgłoszeń wiemy już, że do rywalizacji o nagrody przystąpi 305 win z aż 80-ciu winnic. W konkursie wezmą udział winnice z całej Polski, a dzięki dużej liczbie zgłoszonych win możemy być pewni, że w każdej kategorii czeka nas interesująca rywalizacja.

O wyniku poszczególnych win zdecyduje doświadczone jury, w składzie którego znaleźli się:

 • Maciej Sokołowski - przewodniczący jury (Poznań)
 • Łukasz Głowacki (Poznań)
 • Adam Tomczak (Poznań)
 • Dominik Węsierski (Szczecin)
 • Kajetan Zalewski (Kraków)
 • Daria Majchrzak (Poznań)
 • Jacek Rusiecki (Wrocław)
 • Marta Pasierbiewicz (Warszawa)
 • Jacek Kulza (Poznań)
 • Marcin Krzystolik (Poznań)
 • Mateusz Dobrzykowski (Poznań)
 • Paweł Zduniak (Gdańsk)

Więcej wyróżnień

Zgłoszone wina powalczą o kilka rodzajów nagród. Pierwszy to medale – brązowe, srebrne i złote. O tym, czy i jaki medal zostanie przyznany decyduje liczba zebranych punktów. Wino, które zdobędzie ich najwięcej w danej kategorii i zostanie jednocześnie wyróżnione złotym krążkiem otrzyma tytuł Czempiona – to druga nagroda, o jaką powalczą polskie wina.

Wisienką na torcie wśród przewidzianych wyróżnień jest nagroda specjalna – kontrakt na zakup wina. Jest to urzeczywistnienie jednego z głównych celów, jaki od początku przyświeca organizatorom konkursu, czyli połącznie producentów wina z firmami z innych branż, które są zainteresowane zakupem produktów przygotowanych przez rodzimych winiarzy.

Już wcześniej informowaliśmy, że na uczestników czeka kontrakt ufundowany przez Grupę MTP, organizatora konkursu. Dzięki intensywnym staraniom udało się nawiązać współpracę z dwoma dodatkowymi firmami. Dzięki temu w piątkowy wieczór zostanie przyznana nie jedna, a trzy nagrody specjalne.

Wspomnianymi nowymi fundatorami wyróżnień specjalnych są firma Baltona oraz Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Jesteśmy przekonani, ze wraz z kolejnymi edycjami konkursu grono mecenasów polskiego winiarstwa będzie systematycznie rosło. Laureaci nagród specjalnych zostaną wyłonieni spośród grona Czempionów.

Obejrzyj wręczenie nagród na żywo!

Ogłoszenie wyników nastąpi 9 kwietnia o godz. 18:00. Wydarzenie, które odbędzie się w studiu telewizyjnym, zlokalizowanym na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie transmitowane na żywo w Internecie. Transmisję z gali wręczenia nagród można obejrzeć za pośrednictwem facebookowego fan-page’a Targów WINO.

Fan-page WINO – Targi Polskich Win i Winnic:

https://www.facebook.com/TargiWino

Bezpośredni link do transmisji:

https://www.facebook.com/TargiWino/videos/457772685431909/

Patronem Merytorycznym konkursu WINOPL jest Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.