Organizator:

Winorośl - czyli z czego powstaje wino?

Podziel się

Winogrona to podstawa wina. Czym charakteryzuje się owoc, z którego powstają później trunki przygotowane przez winiarzy oraz co odróżnia go od odmiany deserowej - o tym wszystkim dowiecie się z tego artykułu.

Winorośl przerobowa, czyli taka, którą jest wykorzystywana do produkcji wina jest dużo słodsza oraz posiada zdecydowanie więcej kwasów od odmiany deserowej, którą możemy znaleźć na sklepowych półkach. To właśnie duża ilość kwasu jest kluczem do zrobienia dobrego wina. 

Odmiany przerobowe od deserowych odróżnia także wielkość jagód. Te, z których produkowane jest później wino są mniejsze od odmian deserowych. Powodem takie stanu rzeczy jest barwnik, znajdujący się w skórce. Im mniejsza jagoda, tym tego barwnika jest więcej. 

Więcej cukru i kwasu, czyli ile dokładnie? 

O tym, ile cukru znajduje się w jagodzie informuje nas specjalna jednostka o nazwie Brix. Poziom cukru w odmianie przerobowej to od 20 do 25 Brixów, czyli nawet jedna czwarta jagody! W przypadku kwasu, jego zawartość w jagodzie przeznaczonej do produkcji wina waha się od 4 do 10 gram. 

Jakie odmiany nadają się do produkcji wina? 

Oczywiście odmian winorośli jest całe mnóstwo, jednak możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych. W przypadku wina białego prym wiodą szczepy Chardonnay, Pinot Gris. Z kolei królem czerwonej odmiany jest bez wątpienia Pinot Noir, który posiada największą liczbę klonów (aż 1500). Oprócz tego bardzo często spotykane są także takie szczepy jak Merlot, czy Cabernet Sauvignon.