Organizator:

Za nami bardzo udana edycja konkursu - podsumowanie WINOPL 2022

Podziel się

Przez dwa dni najlepsi polscy sommelierzy oceniali ponad trzysta win pochodzących z polskich winnic. Uhonorowali ponad setkę.

WINOPL – Konkurs Win Polskich to projekt, który zadebiutował na Międzynarodowych Targach Poznańskich przed rokiem. Już wtedy nowa inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony winiarzy. Konkurs ma promować polskie wina i dlatego tylko te mogą przystąpić do rywalizacji. Wyniki osiągnięte przez uczestników udowodniły, że wraz z liczbą produkowanych win, systematycznie rośnie ich poziom. To tylko rozbudziło oczekiwania, z jakimi przystąpiono do kolejnej edycji.

Większe jury, nowe kategorie

Do udziału w WINOPL zgłosiło się 317 win z 82 winnic, co oznacza, że tegoroczna odsłona konkursu może pochwalić się większą liczbą uczestników (305 win i 80 winnic w 2021 r.). Wina podzielono na 20 kategorii.

W zeszłym roku duża liczba win pozwoliła na rozróżnienie odmian hybrydowych i odmian vinifera. Tym razem jurorzy poszli krok dalej i spośród największych kategorii postanowili wydzielić wina ze względu na szczep, z którego zostały wyprodukowane. - Spośród hybryd osobno ocenialiśmy Solarisa Johannitera, Seyval Blanc i Regenta, a jeśli chodzi o viniferę – Rieslinga – wyjaśnia Maciej Sokołowski, przewodniczący jury.

Tegoroczna edycja to także większa komisja konkursowa. - Powiększyliśmy grono jurorów o jedną trzecią – zaznacza Maciej Sokołowski, a Mirosław Krasnowski, dyrektor konkursu, dodaje, że zgłoszone w tym roku były jeszcze wnikliwiej oceniane. – Każda komisja oceniała maksymalnie 30 win w jednym panelu. Jurorzy mieli 5 min. na ocenę każdego z nich  - podkreśla.

Nowością był także sposób oceniania win musujących, które stanowiły aż 15 procent wszystkich zgłoszeń. Konkursowe próbki zostały ocenione przez 18 jurorów. O przypadkowych ocenach absolutnie nie ma mowy.

Łącznie przyznano 105 medali. 7 złotych, 36 srebrnych i 62 brązowe. 6 win otrzymało tytuł Championa, który jest przyznawanym zwycięzcom poszczególnych kategorii pod warunkiem otrzymania złotego medalu. W tym roku Championami zostali:

  • Solaris 2020 – Winnica Bugara
  • Piaf – Winnica Equus
  • Pet-Nat – Winnica Cantina
  • Dziki Taboon – Winnica Silesian
  • Zweigelt – Winnica Ingrid
  • Regent 2019 – Winnica Celtica.

W gronie wyróżnionych znaleźli się również pretendenci, czyli wina zgłoszone przez producentów niezarejestrowanych w KOWR. Jury postanowiło wyróżnić 3 takie wina. Pełna lista laureatów jest dostępna pod TYM linkiem.

Wiele nagrodzonych win spróbować i zakupić będzie można podczas Targów Polskich Win i Winnic WINO, które w dniach 17-19 marca odbywać się będą na Międzynarodowych Targach Poznańskich.