Organizator:

Znamy najlepszego młodego sommeliera w Polsce

Podziel się

25 zawodników i zawodniczek startowało w Mistrzostwach Polski Młodych Sommelierów. Najlepszy okazał się Łukasz Górski, który pokonał Aleksandrę Harabasz i Iwonę Heredę. Mistrzostwa zostały podzielone na trzy etapy. Finał był starciem najlepszej trójki.

W eliminacjach, oprócz 40 testowych pytań, uczestnicy konkursu mieli za zadanie m.in. dobrać wino do bardzo ostrej potrawy. W półfinale degustowano w ciemno pięć win i cztery różne alkohole. Pdobonie było w finale, w którym spotkali się Aleksandra Harabasz z krakowskiej Bottiglierii , Iwona Hereda, pracująca od kilku lat na Cyprze w hotelu Four Seasons w Limassol oraz właśnie Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine.  

Finaliści musieli podać w odpowiedni sposób szampana, wino pomarańczowe wymagające dekantacji, a także zaproponować wino do konkretnych dań lub zaproponować potrawy do określonego wina. Najtrudniejszym fizycznie zadaniem okazało się rozlanie dla publiczności podwójnego magnum na 30 równych porcji, bez możliwości dolewania do napełnionych już raz kieliszków. Tylko dwóm finalistom udało się w ten sposób całkowicie opróżnić gigantyczną butelkę.

– Poziom zawodników był bardzo wysoki. Cieszyło mnie ocenianie tak zdolnych młodych sommelierów – mówi Kamil Wojtasiak, szef jury zawodów. – Wraz z moimi kolegami z jury chcieliśmy stworzyć jak najbardziej kompletne zawody, aby każdy z kandydatów mógł pokazać swoje najlepsze umiejętności. W wielu przypadkach widać było stres i to on był głównym powodem pomyłek i błędnych decyzji, ale każdy musi popełnić swoje błędy i z nich wyciągnąć lekcję – dodaje.

Konkursowi towarzyszyły degustacje i seminaria dla sommelierów.

Źródło: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich

Podsumowanie Targów WINO 2022 Oferta uczestnictwa targi WINO 2023