Organizator:

Poznański szampan

27.05.2020 15:35:34

Podziel się

Zasmakowanie prawdziwego szampana nie jest rzeczą łatwą. Tymczasem jeszcze sto lat temu poznaniacy mogli posmakować go we własnym mieście.

Na początku wyjaśnijmy pojęcie "prawdziwego" szampana. Sama nazwa została zastrzeżona przez Francuzów, dlatego mogą posługiwać się nią tylko określeni producenci. Szampan to nic innego jak wino musujące wyprodukowane w Szampanii z odmian chardonnay, pinot meunier i pinot noir. Do spełnienia jest także szereg innych obostrzeń, m. in. związanych z samym procesem uprawy i produkcji.   

Jak widać sprzedaż oryginalnego szampana nie jest taką prostą sprawą. Jak w takim razie trunek znalazł się w stolicy Wielkopolski? Stało się tak za sprawą Georga Geilinga - winiarza pochodzącego z Reims, który w 1923 roku założył przy ulicy Wielkiej 21 w Poznaniu Wytwórnię Gronowych Win Musujących Georg Geiling & Cie. Produkowany przez niego szampan nosił nazwę Champagne Geiling Poznań-Reims. 

Nazwa zdradza nieco sposób, w jaki oryginalny szampan mógł być produkowany i sprzedawany w Poznaniu. Bazą dla napoju było wino bazowe pochodzące z domu szampańskiego Geilinga w Reims. Taka oto baza była sprowadzana z Francji do Polski, gdzie kończono produkcję. Taka metoda była również bardzo sprytnym sposobem na ominięcie bardzo wysokich ceł, jakie polskie państwo nakładało wówczas na sprowadzany alkohol. 

Oczywiście cała sytuacja była bardzo nie w smak producentom z Szampanii, jednak w tym przypadku nie byli w stanie nic zdziałać. Szampany Geilinga cieszyły się popularnością i uznaniem. Aż trzykrotnie zostały wyróżnione medalami podczas targów organizowanych w Poznaniu.