Organizator:

Trzy dni z polskim winem – podsumowanie Targów WINO

Podziel się

Polscy winiarze po raz pierwszy zjechali do Poznania, aby zaprezentować się podczas WINO – Targów Polskich Win i Winnic. Rodzimi producenci potwierdzili, że przygotowane przez nich trunki nie muszą mieć żadnych kompleksów na tle zagranicznych konkurentów. Docenili to również zwiedzający, którzy chętnie kupowali polskie wina.

Polskie wino na dobre zagościło na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Pierwotnie wydarzenie poświęcone rodzimemu winiarstwu miało zadebiutować już w lutym tego roku. Wówczas na drodze do organizacji stanęła pandemia. Dwa miesiące później udało się zorganizować WINOPL – Konkurs Win Polskich, w którym wzięło udział ponad 300 win z 80 winnic. Targi, ze względu na sytuację epidemiczną, musiały jednak ponownie poczekać. Kiedy wydawało się, że na pierwszą edycję Targów WINO trzeba będzie poczekać do następnego roku, organizatorzy podjęli trzecią próbę i ogłosili nowy termin wydarzenia w sierpniu. Tym razem sprawdziło się znane powiedzenie -  do trzech razy sztuka.

Ponad 20 winnic z różnych stron Polski

Do Poznania zjechali winiarze z różnych zakątków Polski – od Małopolski po województwo zachodniopomorskie. Obecność części z nich była możliwa dzięki zaangażowaniu władz samorządowych - Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenia pn. Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich z siedzibą w Krakowie, którzy zorganizowali stoiska dla winiarzy ze swoich regionów. Zwiedzający mogli spróbować win od łącznie 22 rodzimych producentów. Dzięki tak szerokiej ofercie, każdy miłośnik wina mógł znaleźć coś dla siebie. Polskie trunki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ostatniego dnia targów próżno było szukać niektórych odmian wina na poszczególnych stoiskach – te zostały wyprzedane już wcześniej.

Podczas wydarzenia zaprezentowali się nie tylko producenci win. Wśród wystawców pierwszej edycji Targów WINO znaleźli się również producenci serów, naturalnie produkowanych soków, korków do wina, czy nawet biżuterii. Ostatnie trzy dni były również znakomitą okazją do spotkaniai integracji dla samych winiarzy. Wzajemne próbowanie stworzonych przez siebie trunków, wymiana wiedzy i doświadczeń – to kolejny walor spotkania na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Połączenie wina i potraw

Dodatkową atrakcją przygotowaną przez organizatorów były komentowane degustacje, które odbyły się w sali Saffron a`la carte, w restauracji GardenCity. Bilety na spotkanie zostały wyprzedane jeszcze przed rozpoczęciem targów. Dwukrotnie podczas wydarzenia uczestnicy degustacji mogli skosztować przepysznych dań przygotowanych przez szefa kuchni – Tomasza Zdrenkę i jego zespół, a także spróbować rodzimych win. Moderatorem degustacji był Mirosław Krasnowski, Dyrektor Targów WINO. Oprócz niego mogliśmy posłuchać przedstawicieli winnic, których trunki wzięły udział degustacji. Ponad dwugodzinne spotkania dostarczyły niezapomnianych wrażeń smakowych. Pozwoliły również poznać bliżej polskich producentów wina i ich produkty, jak również zgłębić wiedzę na temat łączenia win z potrawami.   

I Zlot Grupy Caravaningowej

Równolegle do Targów WINO odbył się I Zlot Polskiej Grupy Caravaningowej. Do stolicy Wielkopolski zjechały ekipy, które w ramach zlotu mogły wziąć udział w Targach WINO, uczestniczyć w jednej z komentowanych degustacji oraz skorzystać z całego pakietu korzyści i zniżek, przygotowanych przez Stowarzyszenie. Uczestnicy zlotu nie tylko chętnie próbowali, ale również kupowali polskie wina. Nie od dziś zresztą wiadomo, że dzięki rosnącemu zainteresowaniu enoturystyką wielu posiadaczy kamperów i przyczep campingowych wybiera się właśnie na winnice.

Dobre perspektywy na przyszłość

- Cieszymy się, że pomimo wielu przeciwności targi doszły do skutku jeszcze w tym roku. Projekt, jaki całe polskie winiarstwo ma olbrzymi potencjał i znakomite perspektywy na przyszłość. Choć targi dobiegły końca, przed nami nadal wiele pracy. Zarówno od wystawców, jak i zwiedzających zebraliśmy wiele cennych informacji, które pozwolą nam przygotować jeszcze lepsze wydarzeniew przyszłym roku  – przekonuje Mirosław Krasnowski, Dyrektor Targów WINO.

Kolejna edycja Targów WINO odbędzie się od 17 do 19 marca 2022 roku.  Już dziś serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.